Lenovo ThinkPad USB4 Dock 5000 40BF0100UK
Category Docking Stations
Product Code: LEN13241
Category Docking Stations
Manufacturer Lenovo
Description
The ThinkPad USB4 Dock 5000 with the latest USB4 technology, quadruples the connectivity performance compared to USB-C 3.2 Gen. With up to 40 Gbps bandwidth, you can have up to either one Ultra-High Resolution 8K 60 Hz Displays or two 4K 144 Hz High Refresh Rate monitors set up to fully extend your Lenovo laptop to a compute platform with an assortment of peripheral devices. It supports PD 3.1 and output up to 100W to give a fast charge to your laptop, you can expand the potential of your workspace with ease. It is also a Universal Compatible Dock across different operating systems.
Specifications
Lead Time
1
UNSPSC Code
Weight
1.03
Brand
Lenovo
Categories
Cables & Adapters
Category
Docking Stations
Colour
Black
Connections
4x USB-A 3.2 Gen 2, 2x USB-C 3.2
Dimensions
218x80x31.5mm
Manufacturer
Lenovo
Type
Docking Stations
Warranty
3 Year Warranty
Weight
470g
Compare
Product Code: LEN13241
Manufacturer Lenovo
Description
Specifications
Lead Time
1
UNSPSC Code
1.03
Brand
Categories
Cables & Adapters
Category
Colour
Black
Connections
Dimensions
218x80x31.5mm